Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FETHİYE ve KINIK Topraksız Tarım Seraları
20-02-2010, Saat: 02:27 PM,
FETHİYE ve KINIK Topraksız Tarım Seraları
Hafta içinde Türkiye seracılığında hatırı sayılı bir yeri olan Fethiye ve Kınık'taydım. Topraksız Tarım yapılan Domates seralarını gezdim. Amaç Topraksız tarım yapan seracılarla konuşmak ve konu hakkında detaylı bilgi almaktı. Seralarını gezdiren tüm üretici arkadaşlara çok teşekkür ediyor ve bol ürünlü hasadlar diliyorum.

1003454.jpg

1004731t.jpg

1004711z.jpg

1004721z.jpg

1004728.jpg
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
20-02-2010, Saat: 03:16 PM,
RE: FETHİYE ve KINIK Topraksız Tarım Seraları
1004710g.jpg 1004701e.jpg

1004700.jpg 1004730p.jpg

MAŞALLAH! BU DA ENVOR FARKI - (TOPRAKLI)

1004750j.jpg
21-02-2010, Saat: 01:24 PM,
Merak ettiğim şey Topraksız kültürün yapılmasının en büyük nedeni toprak kökenli hastalık ve zararlılardan ari olunması, yabancı ot probleminin ortadan kaldırılması.... Ama maalesef Sera yüzeylerinden tutun, seraların kapı, havalandırma ve tesisat yapılarına kadar alkasız bir çelişki söz konusu. Toprakta damla sulamayla üretim yapmaktan bir farkı kalmamış, yastıkların içi yabani ot dolu...
Ara
21-02-2010, Saat: 02:18 PM,
Maşallah üreticilerimizin ürünü bol ve bereketli olsun
Merak ettiğim bir konu var üretici arkadaşlar sera altı örtü kullanmamış resimlerden gördüğüm kadarıyla , sebebi maliyetmi yoksa ilk denemeleri olduğu içinmi yoksa çok gerekli bir şey değilmi?
İyi çalışmalar.
Ara
21-02-2010, Saat: 07:03 PM,
Sayın shrup ve fofurtr gözlemlerinizde haklısınız, benimde dikkatimi çekti gezdiğim seraların hepsi aile işletmesi olan 6 dönümlük küçük seralardı. Kısıtlı bütçe ve imkanlarla bu işe soyunmuşlar çoğunun yanında çalışan bir elamanı bile yok, tüm işleri kendileri yapıyor. Sizlerin düşündüğü gibi olan seralar büyük işletmelerin tam otomasyonlu modern seraları, zaten bunların hepsi ürünlerini yurt dışına satıyorlar.

Gezdiğim seralarda yabani otlar, genellikle seraların cam kenarlarında büyümüşler ortalada fazla yok çünkü oralarda devamlı gezinip koltuk alma, budama, yatırma ve hasad yapıldığından fazla büyüme imkanı bulamamışlar. Sera altı örtüsüne gelince maalesef hiçbirinde yoktu.

Yinede gezdiğim topraklı tarım yapılan seralara fark atıyorlar. Topraksız seralarda 20 - 24 olan salkım sayısı (bu yörede salkıma maça deniyor) topraklı tarımda 12- 15 arasında kalıyor.

Ülkemiz olanaklarına göre bu kadar zor ve kısıtlı şartlarda, cesaretle Topraksız Tarımla uğraşan ve ürün yetiştirmeğe gayret eden üreticilerimizi takdir etmek gereğine inanıyorum.
22-02-2010, Saat: 02:35 AM,
Tabikide zor şartlarla ve eldeki imkanlarla bu işe gönül veren insaları takdir etmek gerekli ama topraksıza bu aşamada gerek yok. Yapılan masrafı başka şekillerde değerlendirebilirler.
Ara
06-11-2010, Saat: 11:16 PM,
ben de 2 bin dönüm arazi var urfa viranşehir.sera işi yapmak istiyorum.yetişmiş bir arkadaş arıyorum.5356794852 bana ulaşabilirsiniz
Ara
07-12-2018, Saat: 11:32 AM,
Cvp: FETHİYE ve KINIK Topraksız Tarım Seraları
KINIK'ta Eşraf ŞİRİN büyük tecrübesiyle harikalar yaratıyor. Yeni yaptığı seralarda topraksız tarımda domates yetiştirmenin  ne kadar güzel ve randımanlı olduğunu kanıtlıyor.

FACEBOOK adresi : https://www.facebook.com/esrf487?

sirin1.jpg
sirin2.jpg
sirin3.jpg
08-12-2018, Saat: 09:18 PM,
Cvp: FETHİYE ve KINIK Topraksız Tarım Seraları
Eşraf beyi yapmış olduğu bu muhteşem topraksız tarım domates serasından dolayı kutlarım tebrik ederim. Geleceğin tarımı topraksız tarım konusunda yapmış olduğu örnek çalışma taktire değer. İnşallah daha büyük seralarını görmeyi ümit ediyoruz.
Ayrıca yaptığı çalışmalarda edindiği pratik ve teorik bilgileri paylaşırlarsa çok memnun oluruz bilgi paylaşıldıkça büyür.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi