Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konya' da örnek alınacak bir proje
14-11-2013, Saat: 12:06 PM,
Konya' da örnek alınacak bir proje
Bu sabah Facebook' ta bir paylaşımda görünce siz topraksız tarım severlerle paylaşmak istedim. Tabii ki bu arada Sn. akınselcuk' un kulaklarını çınlatarak. Bizim Konya' daki gözümüz kulağımız olarak bu haberi ondan duymak daha iyi olurdu ama uzun süredir yazmıyor.

Konya' da Aslım Çöplüğünden elde edilen elektrik enerjisi ile güzel bir projeye imza atmışlar. Tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Haberin kaynağı http://www.dunyakentikonya.com Gençlik yıllarımda sık sık gittiğim bu güzel şehir gerçekten bu ünvanı hakediyor.

http://dunyakentikonya.com/aslim-coplugundeki-serada-ilk-domates-hasadi/

Haberi okuyunca ve resimleri görünce gerçekten çok güzel bir çalışma olduğunu görecek ve emeği geçenlere sizde ellerine sağlık diyeceksiniz eminim.
14-11-2013, Saat: 11:48 PM,
RE: Konya' da örnek alınacak bir proje
Sayın SARICAN,

Araştırmacı gazeteciliğiniz pardon Topraksız tarımcılığınız gerçekten çok güzel, verdiğiniz linklere baktım yapılan işler harika. Bu arada bende aynı siteden domatesle ilgili bir link vereyim,

http://dunyakentikonya.com/konya-sekerin-yeni-domatesi/

Not: benim seradaki çilekler yaz boyunca sadece su ilşe beslendiğinden yaprak renkleri solgunlaştı. Umarım bundan sonra normal besini alınca yeni yapraklar istediğimiz formu bulacaktır.
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
15-11-2013, Saat: 11:29 AM,
(14-11-2013, Saat: 11:48 PM)soilless Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın SARICAN,

Araştırmacı gazeteciliğiniz pardon Topraksız tarımcılığınız gerçekten çok güzel, verdiğiniz linklere baktım yapılan işler harika. Bu arada bende aynı siteden domatesle ilgili bir link vereyim,

http://dunyakentikonya.com/konya-sekerin-yeni-domatesi/

Not: benim seradaki çilekler yaz boyunca sadece su ilşe beslendiğinden yaprak renkleri solgunlaştı. Umarım bundan sonra normal besini alınca yeni yapraklar istediğimiz formu bulacaktır.

Sn. Soilless,

Sizin de aşağı kalır tarafınız yok araştırmacı gazetecilikte. Yalnız Topraksız Tarımda sizin elinize su dökemeyiz. Ben hariçten gazel okuyan cinsten, sizse sahada koşturan ve terleyen cinsten topraksız tarımcılarız ama çileklerin yapraklarını öyle sararmış görünce hariçten gazel atmadan duramıyorum. Beni affedin, eksik görünce duramıyorum.

Bu arada paylaşılan haberleri görünce içim içime sığmıyor. Ülkem uyanmakta ve sahip olduğu zeka ve enerjinin yavaşta olsa farkına varmakta. Çünki tarımı olmayan toplumlar yok olmaya ve özgürlüğünü kaybetmeye mahkumdur. Benim tek idealim memleketin gerçek sahibi ve efendisi olan köylünün bu bilince ulaşacağı günlerdir.

Bilinçsizce toprağa kimyasal gübre boca edip, kirlenmiş toprak ve çevre koşullarından kaynaklanan hastalıklara haftalık rutin haline gelmiş zehirli pestisit ilaçlar kullanarak yaptığı geleneksel topraklı tarım yerine; daha az sulama, daha az gübre ve daha az veya hiç ilaç kullanmadan üretim yapabileceği topraksız tarım metodlarını öğrenmesidir. Bu bilgiler yapacağı topraklı tarıma bakış açısını da değiştirecektir.

Topraksız Tarımı araştırdıkça geleneksel topraklı tarımda yaptığı hata ve yanlış uygulamaları göreceği ve iyi tarım uygulamalarını öğreneceği, dalından koparıp yiyemeyeceği ürünü halkına satmayacağı günlerin geleceğine inanmak istiyorum. Çok mu olduSmile
16-11-2013, Saat: 12:03 AM, (Son Düzenleme: 16-11-2013, Saat: 12:05 AM, Düzenleyen: Kudret Tezel.)
Sayın Sarıcan ve sayın soilless, paylaştığınız haberler için teşekkür ederiz. Yavaşta olsa azda olsa gurur duyuyoruz yurdumuzdaki gelişmelerden. Yapıp ortaya çıkaranlarıda kutlarız.
İki gündür internetimiz arızalı neyseki az önce bağlanabildik. Yardımcı olduğu için sayın soilless'e de ayrıca teşekkür ederiz.
    Çok güzel ve çok doğru bir söz sayın Sarıcan yazdığınız : Tarımsız ülkeler özgürlüklerini kaybetmeye ve yok olmaya mahkumdur. Çok şükür ülkemiz tarım açısından oldukça zengin güneş su ve iklime sahip şimdilik.Ama yakın bir gelecekte artan nüfus ve gittikçe bilinçsiz kullanımlar yüzünden kötü günlerin geleceği aşikar. Gönül istiyorku o kara günler gelip kapımıza dayanmadan biz modern tarım yöntemlerimi öğrenelim uygulayalım o kara günleri hiç görmiyelim. Ama ne yazık ki bir grup, modern tarım  fikrine çomak sokmakta gönül veren öncülerin zihinlerini bulandırmaya çalışmaktadırlar. İnşallah bu olumsuz tutumlarından vaz geçerlerde ufkumuz bir an önce açılır bizde modern tarım yöntemlerini bir an önce benimseriz.  Gelişmiş ülkelerle olan farkı kapatır çağı yakalarız.
Ara
16-11-2013, Saat: 03:14 PM,
(16-11-2013, Saat: 12:03 AM)Kudret Tezel Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Gönül istiyorku o kara günler gelip kapımıza dayanmadan biz modern tarım yöntemlerimi öğrenelim uygulayalım o kara günleri hiç görmiyelim. Ama ne yazık ki bir grup, modern tarım  fikrine çomak sokmakta gönül veren öncülerin zihinlerini bulandırmaya çalışmaktadırlar. İnşallah bu olumsuz tutumlarından vaz geçerlerde ufkumuz bir an önce açılır bizde modern tarım yöntemlerini bir an önce benimseriz.  Gelişmiş ülkelerle olan farkı kapatır çağı yakalarız.

Sn. Tezel,

Umutsuzluğunuz geçen günki tartışmalardan ise bence yersiz. Çünki o tartışmalarda yanlış giriş yanlış gelişmelere ve yanlış sonuca gitti. Meselenin ana fikri bence Sn. Vetman996' nın ikinci mesajında bizzat kendisi tarafından belirtilmişti. Bu yüzden aslında tartışmanın fazla büyümesine ve sertleşmesine gerek de yoktu.

Alıntı:Vetman996

Benim yazmaya çalıştığım "topraksız tarımı kimyasal gübre kullanmadan yapamazmıyız."

Yapılması gereken şey Sn. Vetman' ın birinci mesajdaki girişinin topraksız tarıma gönül vermiş biri olarak amacını aştığını görüp bu mesajı geri çektiğini açıklamasıydı.Ki bunuda yine ikinci mesajında yapmaya çalıştı zaten.

Alıntı:Vetman996

Topraksız tarım yapan bir dostun paylaşımları arasına topraklı tarımı savunan yazı yazıp saygısızlık yapamam. Böyle bir anlaşılma varsa düzeltmek isterim.

Konu buraya gelmişken hemen belirteyim. Ben topraksız tarımdan yanayım ve bunun kimyasal gübre kullanılmadan yapılabileceğini düşünüyorum.

Bu mesajdaki niyetten sonra diğer yapılan tartışmaların çoğunda duygusallık, alınganlık ve her tartışmada olduğu gibi ben bu tartışmadan nasıl galip çıkarım çabası ve niyet okuma vardı. Bence gereksiz yere uzadı.

Ben Sn. Vetman996' nın elindeki imkanlar dahilinde araştırma yapmasını olumlu buluyorum. Çünki topraksız tarımda besin eriyiği içine bir takım mikroorganizmaların enzim veya başka isimler altında ilave edildiğini biliyorum.

Bu ürünlerden bazılarını geçen gün ziyaret ettiğimiz http://www.toprakvesu.com sitesinin İstanbul Maltepe' deki mağazasında gördüm ve sevindim. Çünki demek ki bu ürünler de artık Türkiye' de bazı üreticiler tarafından deneniyor.

Gerçi yapılan bu çalışmaların sonucu uygulayanlar tarafından paylaşılmadığı için sonuçları hakkında bilgim yoktur ama en azından aynı ürünlerin bir versiyonu olarak ROA' nın Sn. vetman996 tarafından geçen sene kullanıldığını biliyoruz.

Bu çalışmalardan sonra faydasını görmüş olacak ki geçmişte benim başlatmış olduğum enzim çalışmalarından esinlenerek çiftliğinde Enzim ürettiğini ve bunu da gerek tavuk çiftliğinde gerekse diğer kullanım alanlarında kullandığını tahmin ediyorum.

Araştırmayı seven ve bu araştırmaları kazanca dönüştürmeyi becerebilen Sn. vetman966, bu arada arpa çimlendirme başlığından faydalanarak binlerce dolara satılan çim makinaları yerine kendi çim üretme tesisini kurdu ve hayvanlarına yem olarak kullanmaya başladı. İmkanları olan arkadaşların bu forumları değerlendirerek kendilerini geliştirmelerini gururlanarak izliyorum.

Buna birde solucan gübresi çalışmasını eklersek forumu en verimli kullanan arkadaşlarımızdan birisi Sn. vetman996.

Demek ki çabalarımız boşuna gitmiyor ve ülke tarımına bir faydamız oluyor diye düşünüyorum. Bugün bir kişi yarın yüzlerce kişi olacak. Herkes biribirine yardım ederek ve saygı göstererek.

Ben sizi 2008' den beri tanıyorum. Forumda topraksız tarım tartışmaları iki veya üç yıl olmuştu. Zaten Türkiye' de Topraksız Tarım' ın gelişimi de yabancı yatırımcılarım know-how bilgilerini sır gibi saklayarak Türkiyeye gelişleri de bilemediniz 10 veya 15 yıl olsun. Geçen bu 7-8 senelik süre içinde forumlardan faydalanarak topraksız tarıma başlayan ve bu işten para kazanmaya başlayan her arkadaşın size bir minnet ve teşekkür borcu vardır.

Zaman içinde bazı insanların kadir bilmez tutumları elbette olacaktır. Hatta ürettiğiniz ürünleri kopyalamaya çalışanlarda olacaktır. Hatta bazıları yaptıkları araştırmalarda Topraksız Tarım konusunda sizin bilmediğiniz bilgilere ulaşıp sizi aştıklarını da zannedeceklerdir. Bu da insanın doğasına uygun bir şeydir ve ata sözümüz vardır. "Boynuz kulağı geçer." diye. Elbetteki sonradan gelen gençler bu dağarcığa yeni şeyler ekleyeceklerdir. Ama kırmadan, dökmeden yapabilmeyi becermek gerekir.

Topraksız Tarım' ın kimyasal gübre kullanılamadan üretim yapılması mümkün. Buna en güzel örnek Aquaponic. Kimyasal gübreye bir takım mikroorganizmaların katılarak köklerin besini daha iyi alması veya kök gelişimini hızlandırması ve herbisit, pestisit kullanmayaı azalttığını da araştırmalardan okuyoruz. Bence solucan gübresinin de denenip sonuçlarının görülüp ve paylaşılmasında bir sakınca yoktur ama bunu paylaşırken nitrat bileşenli kimyasal gübrelerin bomba yapımında da kullanıldığı gibi bir kötülemeye girmenin mantığı yok. Yapılan hata bence birinci mesajdaki bu amacını aşan abartmalar da idi. Bunu da gençlik heyecanına bağlıyorum. Başka bir şekilde düşünmek istemiyorum.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi