Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKAN SU TEKNİĞİ
25-05-2012, Saat: 03:24 PM,
AKAN SU TEKNİĞİ
Bitki yetiştirme kanallarından besin eriğinin sürekli ya da belirli periyodlarla akıtıldığı bir yetiştirme tekniğidir.Kanallardan akan besin eriği kurulan sistem modeline göre kök uçlarından 0.5 mm den başlayarak 4-5 cm ve daha fazla derinlikte akıtılabilir.

Bu sistemin gerçekleştirilebilmesi için; içinde bitki köklerinin geliştiği, besin eriyiklerinin akıtıldığı kanallara,besin eriğine ve besin eriğini sisteme veren ve tekrar toplayan borular ve tanklara gereksinim vardır.
Bitkilerin sürekli suyla temas ettiği sistemlerde köklerin ihtiyaç duyduğu oksijen, suyun havalandırılmasıyla karşılanmaktadır. Bu yüzden bu şekildeki sistemlerde besin eriyiği depolarında havalandırma planlanmalıdır.
İhtiyaç duyulan hava miktarını genellikle sistem büyüklüğü belirler. İhtiyaca göre kapalı sistemden dönen besin eriyiğinin havalanarak dökülmesi ya da depolara hava pompası bağlanması oksijen ihtiyacını çözecektir.
Ara
26-06-2015, Saat: 12:55 PM,
Cvp: AKAN SU TEKNİĞİ
merhaba bende sulu tarıma başlamak istiyorum balkonda nettten yazıları okudum biraz araştırma da yaptım sistemi kurmadan önce nasıl bi yol izlemeliyim yardımcıo olur musunuz
Ara
26-06-2015, Saat: 07:01 PM,
Sayın yiğit öncelikle ne yetiştireceğinize karar verin. Yetiştireceğiniz çeşide göre Farklı sistemler kurabilirsiniz.
Ara
26-06-2015, Saat: 07:14 PM,
sayın malbman ben ilk olarak domates yetiştirmek istiyorum vereceği ürünü görmek istiyorum nasıl bir sistem kullanmalıyım diye düşünüyordum nasıl bir yol izlemeliyim
Ara
27-06-2015, Saat: 07:40 PM,
Sayın yiğit, domates için genel olarak katı ortamlı sistemler kullanılıyor. Ama ben şahsen durgun su sisteminde de yetiştiriyorum. Ancak büyük ölçekli yapılınca durgun sus sistemi (sürekli olarak besin eriyği takviye etmek, ve belirli periyotlarda saksıda kalan besin eriyğini tamamen değiştirmek gerektiği için) çok zahmetli. Bu nedenle perlit ya da kokopit gibi katı ortamlar daha uygun olur kanısındayım. Ama üç-beş saksılık bir şey yapacaksanız durgun su daha iyidir derim.
Ara
29-06-2015, Saat: 11:34 AM,
(27-06-2015, Saat: 07:40 PM)malbman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın yiğit, domates için genel olarak katı ortamlı sistemler kullanılıyor. Ama ben şahsen durgun su sisteminde de yetiştiriyorum. Ancak büyük ölçekli yapılınca durgun sus sistemi (sürekli olarak besin eriyği takviye etmek, ve belirli periyotlarda saksıda kalan besin eriyğini tamamen değiştirmek gerektiği için) çok zahmetli. Bu nedenle perlit ya da  kokopit gibi katı ortamlar daha uygun olur kanısındayım. Ama üç-beş saksılık bir şey yapacaksanız durgun su daha iyidir derim.

aynen sayın malbman şu an ilk denemem olacağı için üçbeş saksılık bişi düşünüyorum denemesini yapmadan birden bire fazla yetiştirmenin anlamı yok bence bende sizin çalışmanızı gördükten sonra durgun suya yöneldim akansu sistemi ilk baş düşünmüştüm ama durgunsu yapmak istiyorum kova vs hazırladım fide besin eriği  falan kaldı resmini koyacağım yapınca 
Ara
30-06-2015, Saat: 10:32 AM,
Çalışmalarınızı hazırlık aşamaları da dahil olmak üzere fotoğraflayıp paylaşırsanız, yeni başlayacak olan arkadaşlar için ek bir başlama kılavuzu görevi görecektir.

Başarılar dilerim.
Ara
30-06-2015, Saat: 12:23 PM,
(30-06-2015, Saat: 10:32 AM)malbman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çalışmalarınızı hazırlık aşamaları da dahil olmak üzere fotoğraflayıp paylaşırsanız, yeni başlayacak olan arkadaşlar için ek bir başlama kılavuzu görevi görecektir.

Başarılar dilerim.

telekkürler fotoğrafları yükleyeceğim agaclar.net e de üyeyim oradan sizin çalışmalarınızı da takip ediyorum size de başarılar durgun su kültüründe yetiştirdiğiniz domatesler gayet güzellerdi
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi