Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hümik Asit Yapımı ve Kullanımı
02-04-2012, Saat: 01:11 PM,
RE: Hümik Asit Yapımı ve Kullanımı
merhaba,hepinize iyi günler dilerek başlamak istiyorum.humik asiti bende kök gelişimini hızlandırıcı olarak biliyorum damlama ile, birde fulvik asit olanı var oda yapraktan kullanılan.
Ara
02-04-2012, Saat: 07:24 PM,
(02-04-2012, Saat: 01:11 PM)akçay Nickli Kullanıcıdan Alıntı: merhaba,hepinize iyi günler dilerek başlamak istiyorum.humik asiti bende kök gelişimini hızlandırıcı olarak biliyorum damlama ile, birde fulvik asit olanı var oda yapraktan kullanılan.

Sayın Akçay,

Topraksız tarıma gönül verenlerin toplandığı paylaşım sitemize hoşgeldiniz. 2000 metrelik sera kurulum çalışmalarınız nasıl gidiyor? Fırsatınız olduğunda aşamaları detaylı olarak bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz. Fotoğraf eklemenizde sorun yaşarsanız sayın Mehmet Sarıcan veya benden yardım alabilirsiniz.

Tekrar hoşgeldiniz...
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
03-04-2012, Saat: 10:47 AM,
Sn. akçay,

Aramıza hoş geldiniz. Yeni kurduğunuz seranın detaylarını hepimiz merak ediyoruz. Örnek bir sera olma yolunda. Başarılarınızın devamını ve paylaşımlarını bekliyoruz.
09-05-2012, Saat: 10:52 PM,
ORTA ANADOLU HUBUBAT TARIMININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI SEMPOZYUMU
PROF. DR. ŞEREF KUNÇ' UN SUNUMU
08 - 11 HAZİRAN 1999
KONYA

HUMİK ASİTLERİN TOPRAK İSLAHI VE HUBUBAT TARIMINDA ÖNEMİ

ÖZET

Humus, asırlardır bilinmekte ve ne olduğu tartışılmaktadır. Binlerce yıl önce, Mısırlı çiftçiler humusu verimli toprak anlamında kullanmışlardır. Zamanla humus topraktaki organik maddeler olarak tanımlanmıştır. Günümüzde, humus lignin ve selülozun bozunması sonucu oluşan ve kimyasal olarak polimerik polihidroksi asitler olarak tanımlanmaktadır. Doğada humus ca zengin filiz bitki artıklarının binlerce yılda bozunması sonucu üstü mineral maddelerle örtülü olarak bulunur. Katı organik maddelerin oluşum işlemi bitkisel ve hayvansal artıların bozunması sonucu humusa dönüşmesi şeklinde olmaktadır. Humus, zamanla peate ve sonrada linyite dönüşmektedir. Bu işlemde binlerce canlı bakterilerde rol almaktadır. Hümik asitler gübrenin yerini tutan maddeler olarak düşünülmektedir. Fakat daha ziyade toprakta bulunması gerekli maddedir. Bitki hücre membranlarının geçirgenliğini artırarak besin maddelerinin alımını artırmaktadır. Anadolu toprakları çok az organik madde ve humik asit içermektedir. Toprak ıslah edici olarak hümik asitlerin ilavesi verimi arttırmaktadır. Bu çalışmada hümik asitlerin tarla tarımında uygulamaları tartışılmaktadır.
http://www.delkim.com.tr/index.php/humik_asitler.html
KONU

Humik asit ilk defa Sprengel tarafından 1826 yılında,çürümüş bitkisel maddelerden sodyum hidroksit ile özütlenerek elde edilmiştir.Oden 1922 yılında yayınladığı "the Humin Sauren" isimli kitabı dolayısıyla humik asit kimyasının kurucusu sayılır.Humik maddelerin oluşumunda,lignin ve tanninlerin,selüloz ve diğer hidrokarbonların,proteinlerin ve mikrobik metobolizmanın katkıları olduğu tahmin edilmektedir.Bitkilerin, havasız ortamda bakteriler tarafından bozunması sonucu humik asitlerin oluştuğu,daha sonra bunun linyite ve ileri aşamada antrasite dönüştüğü ileri sürülmektedir.Doğada,humik asitlerin bol miktarda torf ve linyitte bulunması bu kuramı doğrulamaktadır.Sonuçta, doğal olarak binlerce yıl alan bir süreç sonucu humik asitler oluşmaktadır.Toprak tada doğal humik asitler bulunmaktadır.Bilhassa nehir delta topraklarının,içerdikleri humik asitler nedeniyle verimli oldukları Eski Mısırlılar dan beri bilinmektedir.

1950 lif yıllardan itibaren, humus cad zengin doğal ham maddelerden özütlenen, humik asitler ticari olarak pazarlanmaktadır.Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı,Bitki Gelişim Düzenleyici ilaç sınıfına soktuğu, değişik derişimdeki potasyum humat ve katı potasyum humat ithal edilerek ülkemizde de 1980 li yıllardan beri kullanılmaktadır.

Toprakta humik asitin bazı yararlarını şöyle sıralayabiliriz:Toprağın su tutma kapasitesini artırır,kuraklığa karşı direncini artırır,işlenmesini kolaylaştırır,pH sini ayarlar,drenajını artırır,kimyasal gübrelerin yıkanarak uzaklaşmasını önler,bitki tarafından daha iyi alınmalarını sağlar,gübreleme maliyetini azaltır,bakteri aktivitesini artırır. Demir, çinko gibi elementlerle kelat oluşturarak bitki bünyesine daha kolay geçmelerini sağlar.Bu nedenlerle kök oluşumunu hızlandırır,bitkinin sağlıklı büyümesini sağlar.

Orta Anadolu topraklarında çinko eksiklği olduğu bilinmektedir.Türkiye genelinde topraklarımızın kalkerli olması nedeniyle demir, çinko gibi besin maddeleri toprakta yeterince bulunsa bile bitki bünyesine geçemediği de bilinmektedir.Bu tür topraklarda çinko veya demir tuzları kullanarak sorunun çözülmesi de kalsiyum nedeniyle mümkün değildir.

MATERYAL VE METOT

T.C.Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü 24.7.1997/5-65 nolu belge ile işletme izni ve 8.8.1997 tarih ve 3238-165 nolu ruhsat ile imal edilen DELTA HUMATE % 12 potasyum humat içermektedir. Suda kolayca çözülmektedir.Bu nedenle holder ile kolayca tarlaya homojen olarak verilebilmektedir.Ayrıca çok fazla asidik olmayan zirai mücadele ilaçlarıyla da karıştırılarak uygulanabilmektedir.Topraktaki besin maddelerinin, bitki bünyesine geçmesini sağlamaktadır.Bilhassa kireçli topraklarda sorun olan demir ve çinko eksikliği dolayısiyle gözlenen kloroz hastalığını önlemektedir. Delta Humatenin uygulamaları değişik şekillerde yapıldı:

1.Son baharda, tohum ekildikten hemen sonra 200 L suyla doldurulan holdere ot ilacı karıştırdıktan sonra 3 L Delta Humate ilave edilip, 15 dekar arpa ekilen ilk baharda tarlaya verildi.

2. Diğer bir uygulamada, son baharda 200 L suya 5 L Delta Humate karıştırıldıktan sonra 7 dönüm tarlaya serpildi ve sonra mibzer ile buğday ekildi.Bu uygulamada her hangi bir kimyasal gübre atılmadı.

3.Başka bir uygulamada ise 25 dönüm tarlaya arpa ekildikten bir ay sonra 300 L suya 5 L Delta Humate karıştırıldı ve holder ile atıldı.

4. Tamamen çorak ve verimsiz arazide, dönüme 1,5 L olacak şekilde Delta Humate ,son baharda buğday ekilen tarlaya,Nisan ayının ilk haftası holder ile verildi.

SONUÇLAR

Bu uygulamalarda numune olarak verilen Delta Humatenin kullanım konusunda çitçilere dönüme 200-500 mL olacak şekilde holder ile tarlaya serpilmesi tavsiye edildi.Çiftçiler kendi pratik bilgileri çerçevesinde kullandılar.Yine bildikleri şekilde kimyasal gübreleride kullandılar.Çiftçileri denetleme ve uygulamada yönlendirme yoluna gidilmedi.Sonuçlarda çiftçilerden değerlendirmeleri istenilerek alındı.

1.Ot ilaçı ile karıştırmada her hangi bir bulanıklık ve çökme olmadı.Arpa bitkisinin sapları Delta Humate verilmeyen yerlerine göre daha kalın ve uzun oldu.Yaklaşık boyda %50 fark vardı.Daneler daha dolgun oldu. Miktarında da artma vardı.Dönüme 20.20.0 gübresinden 35 kg verilmişti. Bu miktar fazla. Önümüzdeki yıl bu miktarı yarı yarıya azaltacağını söyledi.

2.Tohumların ekiminden hemen önce yapılan bu uygulamada,sonbaharda ekin çıkmaya başladığında ,Delta Humate verilmeyenlere göre renk daha koyu yeşil ,boyları daha fazla oldu.Saplar daha kalın ve uzun. Daneler daha dolgun ve yaklaşık bire on veren tarladan bire yirmi ürün aldındı.

3.Yeşermede daha koyu renk gözlenmedi(ekimden bir ay sonra verilen tarla). İlk baharda bariz fark boy da ve renk koyulaşması olarak gözlendi. Gövde kalın ve daha uzun. Daneler dolgun.Verimde artış var.

4.Bu uygulamada da diğerleri gibi gövde kalınlığı ve uzunluğunda artış olmuş, daneler daha dolgun ve verimde de % 50 artma oldu.

Yukarıda belirtildiği gibi Delta Humatenin ana maddesi olan potasyum humat toprağı iyileştirici etkilerinin yanında bitkinin besin maddesini daha kolayca almasını ve iyi beslenmesini sağlamaktadır. Sebze ve ağaçlarda yapılan denemelerde de verim artışı sağlamaktadır.
Ara
28-09-2015, Saat: 04:55 PM,
Cvp: Hümik Asit Yapımı ve Kullanımı
(14-12-2011, Saat: 04:20 PM)mtugrul33 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili dostlar,
Topraklı veya topraksız tarımda bitki beslemesine destek amacıyla hümik asitler kullanılmaktadır. Ben kendi tarımsal çalışmalarımda, topraksız tarımda hümik asidi kullanmaktayım. İsteyen herkes kendi hümik asidini yapabilir. Ben bir yıldan beri kendi ürettiğim Hümik asitlerimi kullanmaktayım. Burada bu konuda bilgilerimi sizlerle paylaşarak bu konuya ilgi duyan arkadaşlarla bilgi alışverişi amacını gütmekteyim. Hümik Asitlerle ilgili ayrıntılı bilgileri http://humikasit.org sitesinde bulabilirsiniz.

Hümik asit yapımında en önemli hammadde Leonardit. Leonarditi işlenmiş,yarı işlenmiş veya işlenmemiş olarak temin etmek mümkün. Ben piyasada satılan Hümik A adlı leonarditten yararlandım. Fiyatı da 60-70 tl.arasında.

Leonarditi hümik ve fulvik aside dönüştürmek için ise; Sodyum Hidroksit(KOSTİK)'e ihtiyaç var. Pek çok yerden temin etmek mümkün. Ben ilk yapımımda Hammaddeler.com dan almıştım. Ancak fiyatı biraz yüksek gelmişti. Şu sıralar da Adana'dan bir arkadaşım kg fiyatını 3 tl.den alıp bana gönderecek. İsteyenlere o firmanında adını daha sonra verebilirim.

Yaptığım hümik asit içerisine deniz yosunu ve pancar melasını da eklemiştim. Yapımını yarın anlatmak istiyorum. Konuya ilgi duyan arkadaşlarımı bekliyorum..
selam hocam bu bahsettiğiniz gerekli ürünleri nerden nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirmi birde sizin tarifinizle elde edilen miktarda ürün ne kadar bir alana yeterlei olur yani dönüme kaçm lt ve ne ile verilmeli taral ilemi yagmurlama sulama ilemi ??
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi