Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
01-12-2011, Saat: 11:12 PM, (Son Düzenleme: 01-12-2011, Saat: 11:13 PM, Düzenleyen: maxaslan.)
RE: arpa çimi
sayın delimus palaştığınız videoları izledim adamların yaptıkları sistemde tepsilerin altında delik yok neden olmuyor anlamadım havalandırmayı yapalım hocam sizde çeşme suyumu kullanmıştınız 200 lt bir polietilen depo var kuyu suyu bunun içine doluyor suyla ilgili olabilir neden derseniz onun kullandığı su kuyu suyu benim kullandığım su klorlanmamış ama depoda dinlendirilen köy suyu suda problem olabilir bende yarın bir deneme yapayım bakalım beldiyenin suyuyla deniyelim hocam bizim çiftlik ANTALYA manavgat ilçesinde yolunuz antalyaya düşerse hepinizi beklerim
Ara
02-12-2011, Saat: 01:25 AM, (Son Düzenleme: 02-12-2011, Saat: 06:54 PM, Düzenleyen: Mehmet SARICAN.)
RE: arpa çimi
(01-12-2011, Saat: 11:12 PM)maxaslan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: sayın delimus palaştığınız videoları izledim adamların yaptıkları sistemde tepsilerin altında delik yok neden olmuyor

Sn. maxaslan,

Ya senin seyrettiğin videolarda o detay görünmüyordu ya da başka bir önlem alınmıştır. Drenajı toparlayıp bir kenaradan akıtmak için bir yöntem tavaları bir miktar açılı yerleştirmektir ki siz buna benzer bir şey yaptık diyorsunuz.

Ekteki resimlerin birinde tavanın eğimli konulduğu görünüyor. Diğeri ise hasılmatik' in kataloğundan, burada da tavanın tabanı dizayn edilirken iki yana akıntı sağlanıp tavaların ucundan drenaj sağlanmış.

Youtube daki videolalarda plastik tavalı sistemlerde lavabolarda olduğu gibi resmen sifon süzgeci gibi delikler konulmuş sistemler var. O videoyu bulursam tekrar size izletirim.

http://www.youtube.com/watch?v=qTYp4rO62dE&feature=related

Videoyu buldum. Bugüne kadar izlediğim tesislerin içinde en güzel tesis bu gibi görünüyor. Plastik tavaların ortasına dikkat edin. Tava ortaya doğru eğimli ve ortada kapaklı bir süzgeç sistemi var. Suyun fazlasını drene ediyor.

Bu arada size tavsiyem elinizdeki ozon jeneratörü ile ortamı sterilize etmekten vazgeçin. Arpayı tavalara yerleştirmeden önce başka bir teknede bol su ile yıkayıp hatta bir süre suyu emmeleri için bekletirken bu arad ozon jeneratör ile yıkama suyunu dezenfekte edin ve haliyle bu arada arpa tohumunuda dezenfekte etmiş olursunuz. Böylece tohumla çimlendirme ortamına taşınacak bakterileri de öldürmüş olursunuz. Ozon jeneratörünün boşluklarında yine havayı sterilize edersiniz. Elinizdeki ozon jeneratörü yetersiz ise Sn. Kudret Tezel ile daha kapasiteli ozon jeneratörü imali konusunda temasa geçebilirsiniz.

Tavalarınızı yıkarken yine bu ozonlu su ile dezenfekte edin. Çimlendirme ortamına girip içinde gezinmeden dışardan tavaları iterek veya çekerek yükleme boşaltma işlemi yapın. Mutlaka girmeniz gerekiyorsa ayakkabılarınızı ya dezenfekte ederek veya galoş giyerek önlem alın.

Bir başka basit örnek. Açık hava çalışması. Her hayvan besleyen vatandaşımızın rahatlkla yapıp uygulayabileceği bir sistem. Tavaların altındaki delik ve işlevi videoda güzel olarak anlatılmış. Tohumun önceden yıkanıp ilk çimlendirme için bekletilmeside tarif edilmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=EF-FuXltobs

Benden bu kadar. Şimdi sizden çok güzel resimli paylaşımlar ve başarılı haberlerinizi bekliyorum.
15-05-2012, Saat: 06:22 PM,
RE: Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
Öncelikle herkeze merhabalar,

Mehmet SARICAN ı ağaçlar netten tanıyorum. Orada ilgimi çeken arpa hasılı tutkum oldu. Bende Delimus gibi arpa hasılı ile koyun beslemek istiyorum.

20 koyunla başlamak istiyorum fakat rasyon bulamadım,

Serbest saman+arpa hasılı ile rasyonun mümkün olduğunu söyledi.

Sizlerin görüşlerini alabilirmiyim.
Ara
15-05-2012, Saat: 09:32 PM,
Sn. ecoprin,

Evet haklısınız, agaclar.net' te topraksız ortamda arpa çimlendirme konusunu canlı tutmak için gerçekten çok uğraşmıştım. Çünki bu konunun ülke hayvancılığı için çok önemli olduğunu biliyorum ama ben emekli makina mühendisiyim ve hayvancılık ve rasyon konularını hiç bilmiyorum. Bu soruyu uzmanlarına ve pratikte hayvan besleyen arkadaşlarıma bırakıyorum. Bu konuyu çok önemsediğim için agaclar.net' te konuyu ilk tartışmaya açan Sn. delimus' a bu forumda da bir başlık açmasını rica etmiştim. Ziraat mühendisi olarak ve fiili olarak çiftçilik yapan Sn. delimus' un mutlaka söyleyecekleri vardır. Ayrıca bu konuda makina üretimi yapan firma sorumlularına zaman zaman yaptığım çağrılar hep havada kaldı. Onlarda benim gibi sadece olayın mekanik boyutu ile ilgili herhalde. Mesleği et ve süt hayvanlarının sindirim sistemini incelemek olan arkadaşlarımızdan katkı bekliyoruz ama siz bunu zaten bir nebze yapmışsınız. İşin kaynağına başvurup bilgi almak gerekli. Bulduğunuz forum ve aldığınız cevaplar bizim arkadaşlarında işine yarayabilir.

http://forum.saraytarim.gov.tr/?part=forum&gorev=oku&id=4459&cat=10&title=KES%DDF%20YEM%20NED%DDR?

Aramıza hoş geldin.
15-05-2012, Saat: 11:13 PM,
Ben bu hafta Cengiz Torunoğlunun çifliğine keçi almak için gittim fakat kısmet olmadı, Daha sonra görüşecez yeni sürüden kısmet olursa alıcaz , Köylümden bir arkadaşa deneme yapmak için rica ettim oda hem tüm yem masrafını karşılamamı istedi yani kısaca para istiyor üstünü oda olmadı bakacam artık fakat denemek istediğim rasyon
Keçi için 1-1.5kg Arpa çimi + 0.5 kesif yem + 1-1.5kg Mercimek samanı Deneyerek rayonda artırımlar yapmak istiyorum.

Bu makinenin sitesinde İnek için bir rasyon verilmiş ;
Süt yemi 5 Kg (normalde 9 veriliyormuş )
15kg arpa çimi
6kg saman
5kg kuru ot
Ara
16-05-2012, Saat: 09:33 AM,
Siz keçi sütü beslemek istiyorsunuz sanırım, inşallah başarılı güzel haberler alırız sizden. Keçiyi ne zaman alacaksınız yakın zamanda deneme yapma sansınız olurmu
Ara
15-07-2016, Saat: 01:16 AM,
Cvp: Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme
merhaba, gelişmeler nelerdir?
şimdilik hayvanım yok ancak bu işi ticari düşünüyorum. yardımcı olabilecek birileri var mı?
Teşekkürler
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi