Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domates Hastalık ve Zararlıları
22-09-2011, Saat: 10:28 PM,
Domates Hastalık ve Zararlıları
T.C.TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün "Domates Hastalık ve Zararlıları" hakkında hazırlamış olduğu çok değerli bir PDF. İster okuyun ister Bilgisayarınıza indirin...

http://www.tarim.gov.tr/Files/uretim/bitkisel/zararlilar/domateshastalikmucadele.pdf
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
11-10-2011, Saat: 03:55 PM,
RE: Domates Hastalık ve Zararlıları
Meyve-Sebze hastalıkları ve kullanılacak ilaçlarla ilgili bir site.

http://www.tar-gel.com/index.php?tema=1-1&s=1&k=217
04-05-2012, Saat: 04:40 PM,
Güncelleme gerekli. Domates yetiştiricisinin kabusu Tuta dan bahsedilmemiş. Hoş zaten açık alanda yapacak fazla da bişey yok.
Ara
05-05-2012, Saat: 12:23 AM,
(04-05-2012, Saat: 04:40 PM)tabiat Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güncelleme gerekli. Domates yetiştiricisinin kabusu Tuta dan bahsedilmemiş. Hoş zaten açık alanda yapacak fazla da bişey yok.

Sayın tabiat,

Tuta absoluta için "Açık alanda yapılacak fazla da bir şey yok" demişsiniz. Peki seralar da bu feleketi en aza indirebilmek için, neler yapılabilir, hangi ilaçlar kullanılabilir, lütfen detaylı olarak yazar mısınız?
Tarımın Geleceği, Topraksız Tarım'dadır...
08-05-2012, Saat: 04:50 PM,
Tuta için entegre mücadeleden başka yol yok sanırım. Ama bu iş hem maliyetli hem de bazı sıkıntıları var. Öncelikle sera havalandırmaları ile girişlerinin sera tülü ile kapatılması gerekiyor. Örneğin 1 metrelik bir havalandırma penceresine yanlarından da 1 er metre koruyacak şekilde 3 metre tül çekilmeli. Ama bizdeki seraların çoğunun alçak olduğu düşünülünce zaten yetersiz olan havalandırma iyice azalıyor buda başka hastalıklara ortam hazırlıyor.

İkinci adımda seralara feromon tuzakları, ışık tuzakları ve yapışkan tuzakların bir veya birkaçının kurulması öneriliyor. Benim şahsi fikrim ise bu tuzakların sadece popülasyon yoğunluğunu ölçmeye yarayacağıdır. (Sebebini başka bir zaman uzun uzun anlatırım) Tuzaklarda tuta görüldüğünde 100 bitkilik kontrol gerekiyor. % 3 zararlıda kimyasal mücadele başlatılıyor. Bu da bir başka handikap.
Zararlı kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştiriyor ve 2 sene önce kullandığınız ilaç bu sene işe yaramıyor. Ve malesef pek çok üretici neredeyse bulduğu her ilaçla mücadeleye başlıyor.

Önerilen kimyasalların etkili maddeleri şöyle; Azadiractin A 10gr/lt, Metafumizone 240gr/lt, Spinosad 480 gr/lt, İndoxacarb 150 gr/lt, İndoxacarb %30, Chlorantraniliprole + Abamectin 45 + 18gr/lt
Ara
09-05-2012, Saat: 08:48 AM,
sayın tabiat Antalya da http://www.roa-turkiye.com/ROA-SU-Zararli%20Bocekler.html
seralarda roa yı deneyen firma veya siz denedinizmi bu konuda bilginiz varmı
Ara
09-05-2012, Saat: 01:36 PM,
Ben ürünü kullanmadım bilmiyorum. Aslında bu başlıklarda ve önceki forumda yazdıklarım sebebiyle pek çok arkadaşım benim sebze üretimiyle uğraştığımı düşünüyor ama ben 10 yıldır peyzaj üzerine çalışıyorum. Sebze deneyimim çalıştığım otele ait 33 dekar tarlada 1 sezon kavun- karpuz ve üretim serasında yapılan topraksız maruldan ibaret (evdeki saksılardaki biber, soğan,nane, tere, roka sayılmaz tabii)
Sadece fazla meraklı bir zıraat mühendisiyim. Civardaki seraları, tarlaları dolaşmayı, çifçilerle çay içmeyi ve sohbet etmeyi çok seviyorum. Sohbetler çok öğretici oluyorSmile)
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi